Przejdź do treści

Zasady działania pompy ciepła


Pompy ciepła należą do najbardziej opłacalnych systemów ogrzewania wody użytkowej i domu. W sprzyjających warunkach są w stanie wykorzystać energię z naturalnych, darmowych zasobów aż w 75% – wówczas potrzebują jedynie 25% energii z nieodnawialnych źródeł. Pobierają ciepło z gruntu, powietrza lub wody i nie emitują przy tym żadnych szkodliwych substancji do środowiska. Na czym dokładnie polega zasada działania pompy ciepła?

Jak działa pompa ciepła?

Mechanizm pracy pompy ciepła można w wielkim skrócie opisać jako odwrotność działania lodówki – w obu urządzeniach zachodzą podobne procesy termodynamiczne. Lodówka pobiera ciepło ze swojego wnętrza (z przechowywanych w jej wnętrzu produktów) i oddaje je na zewnątrz do pomieszczenia, w którym stoi. Pompa ciepła czerpie zaś ciepło ze środowiska i w odpowiedniej formie przekazuje je do wnętrza domu. W przypadku lodówki zależy nam na wychłodzeniu jej wnętrza. Jeżeli chodzi o pompy ciepła, nie powinniśmy doprowadzać do nadmiernego wychłodzenia obiegu zewnętrznego, np. gruntu, przy jednoczesnym wygrzaniu budynku, w którym pompa jest zamontowana.

Rodzaje pomp ciepła

Na rynku jest dostępnych kilka rodzajów pomp ciepła, które czerpią energię z gruntu, wody lub powietrza.Wśród nich wyróżnia się:

Pompy ciepła gruntowe – za pomocą wymiennika gruntowego pobierają energię z ziemi, w której temperatura jest zawsze dodatnia. Są nazywane również pompami solankowymi, ponieważ w wymienniku krąży niezamarzający roztwór glikolu nazywany solanką. Podgrzewają one wodę, która zasila instalację grzewczą w domu.

Pompy wykorzystujące energię z wody – do ich instalacji jest konieczny dostęp do stawu lub studni na terenie działki. Urządzenia działają efektywnie bez względu na porę roku, ponieważ temperatura wody głębinowej jest zawsze dodatnia, nawet zimą. Pozyskana z wody energia jest wykorzystywana do podgrzania wody zasilającej instalację grzewczą lub powietrza, które jest nawiewane do pomieszczeń.

Pompy wykorzystujące energię z powietrza – to najpowszechniejszy typ pomp, który gwarantuje łatwą instalację i wysoką wydajność. Pompy te czerpią energię z powietrza, co umożliwia podgrzanie wody w instalacji grzewczej lub powietrza w systemie nawiewnym.

Źródło: www.vaillant.pl

Szybka wycena Szybka wycena to nasz standard