Przejdź do treści

Czy opłaca się ogrzewać dom i wodę za pomocą powietrznej pompy ciepła?

Nowoczesne instalacje grzewcze, które są całkowicie lub częściowo zasilane energią z odnawialnych źródeł, budzą duże zainteresowanie właścicieli domów. Wynika to z potrzeby ograniczenia zużycia nieodnawialnych paliw oraz z poszukiwania oszczędności na ogrzewaniu domu czy podgrzewaniu wody użytkowej. Do urządzeń grzewczych, które umożliwiają realizacje obu tych zadań w ekonomiczny sposób, należy powietrzna pompa ciepła.

W sprzyjających warunkach praca pomp ciepła jest oparta jedynie w 25–30% na zasilaniu energią nieodnawialną. Pozostałe 70–75% energii dostarczanej do urządzeń pochodzi z odnawialnych źródeł, jak grunt, woda lub powietrze. Z powietrza jako źródła ciepła korzysta nowoczesna pompa ciepła powietrze-woda aroTHERM Split. Jej wysoki współczynnik COP do 5,0 (dla A7W35, czyli przy temp. powietrza 7°C i uzyskaniu 35°C wody) gwarantuje komfort ogrzewania pomieszczeń i wody użytkowej przy niewielkim zużyciu energii elektrycznej, co przekłada się na niższe koszty eksploatacji. Ponadto powietrzna pompa ciepła może współpracować z wieloma systemami: solarnym, wentylacyjnym, fotowoltaicznym czy z regulatorem systemowym multiMATIC VRC 700 – co w znacznym stopniu zwiększa wydajność jej pracy.

Zobacz współczynnik COP, czyli co wpływa na efektywność pompy ciepła?

Zobacz na filmie, jakie zalety posiada powietrzna pompa ciepła

Powietrzna pompa ciepła – działa nawet przy niskich temperaturach

Pompy ciepła typu powietrze-woda czerpią energię cieplną z powietrza. Ma ono wyższą lub niższą temperaturę o różnych porach roku, jednak nie wyklucza to efektywnej pracy pompy. Powietrzna pompa ciepła aroTHERM Split może pracować również przy bardzo niskiej temperaturze na zewnątrz, dochodzącej nawet do -20°C. Oznacza to, że mimo zmian temperatury powietrza nie przerywa ona swojej pracy i umożliwia ciągłe ogrzewanie domu oraz podgrzewanie wody w zależności od potrzeb jego mieszkańców.

Powietrzna pompa ciepła aroTHERM Split pod względem efektywności energetycznej spełnia kryteria klasy A++ (dla ogrzewania) i klasy A (dla przygotowania ciepłej wody). Umożliwia także schładzanie budynku – do tego celu nie jest wymagana instalacja dodatkowych urządzeń. Zatem zarówno chłodzenie, jak i ogrzewanie budynku można uzyskać za pomocą wyłącznie jednego systemu, co zwiększa opłacalność inwestycji w pompę ciepła typu powietrze-woda.

Zobacz powietrzne pompy ciepła – na czym polega ich działanie?

Pompa ciepła typu powietrze-woda aroTHERM Split

Powietrzna pompa ciepła pozwala uzyskać realne oszczędności

Współczynnik efektywności COP dla powietrznej pompy ciepła aroTHERM Split wynosi do 4,7 (dla warunków pracy A7/W35, czyli temperatury powietrza 7℃ i temperatury wody 35℃). Oznacza to, że jeśli pompa ciepła posiada moc grzewczą równą 10,5 kW, to z powietrza pobiera 7,9 kW darmowej energii, a jedynie 2,5 kW uzyskuje z energii elektrycznej, która może pochodzić np. z instalacji fotowoltaicznej. W ten sposób jest możliwe stworzenie instalacji o zerowym rocznym bilansie energetycznych, gdyż budynek będzie całkowicie niezależny od zewnętrznego zasilania. Dzięki temu mieszkańcy mają możliwość uzyskania całkowitej niezależności od dostawców energii.

Powietrzna pompa ciepła dostarcza zatem więcej ciepła niż zużywa prądu i dlatego jest tania w eksploatacji. Ponadto pompy tego typu są tańsze od gruntowych pomp ciepła, gdyż ich montaż jest o wiele łatwiejszy. Nie wymagają przeprowadzania kosztownych prac ziemnych związanych np. z instalacją rur i odwiertami w gruncie, co znacznie zmniejsza koszty całej instalacji i pozwala także na montaż w już zamieszkałych domach. Ponadto instalacja systemu powietrznej pompy ciepła w urządzonym ogrodzie nie zniszczy go. Wszystkie elementy systemu aroTHERM Split zostały ograniczone do jednostki zewnętrznej powietrze-woda aroTHERM – umieszczonej poza domem i łatwej w montażu – oraz centrali grzewczej uniTOWER znajdującej się wewnątrz domu.

Nie tylko typu Split – monoblokowa pompa ciepła aroTHERM plus

Warto wiedzieć, że oprócz technologii aroTHERM Split użytkownicy mogą wybrać jeszcze jeden typ pompy ciepła powietrze-woda – Monoblok. Główna różnica polega na budowie tych systemów. O ile w pompie typu Split system został podzielony między dwa urządzenia (jednostkę zewnętrzną i centralę), o tyle w pompie monoblokowej cały układ chłodniczy znajduje się w jednym urządzeniu montowanym na zewnątrz budynku. W domu wystarczy zainstalować jedynie moduł hydrauliczny lub centralę grzewczą uniTOWER i regulator. To rozwiązanie, ze względu na niewielkie rozmiary urządzeń, gwarantuje dużą oszczędność przestrzeni wewnątrz oraz na zewnątrz domu, a także wyjątkowo łatwy montaż.

Przykładem pompy monoblokowej jest model aroTHERM plus, który może łączyć się – podobnie jak pompa typu Split – w system hybrydowy z tradycyjnymi źródłami ciepła, takimi jak kotły na olej lub gaz. Dzięki temu w zależności od temperatury na zewnątrz automatycznie wybierane jest takie źródło ciepła, które w danym momencie wygeneruje najmniejsze koszty ogrzewania. Jak dla pompy aroTHERM VWL zmienia się współczynnik COP w zależności od temperatury uzyskiwanej wody (dla temperatury powietrza 7°C)?

Współczynnik COP dla pompy ciepła aroTHERM VWL 85/3A 230 [V]

Powietrzna pompa Vaillant jest w stanie zaspokoić w 100% zapotrzebowanie czteroosobowej rodziny na ciepłą wodę podczas porannego i wieczornego „szczytu higienicznego”. Dodatkowo nie tylko efektywnie ogrzewa budynek przez cały rok, ale też pozwala schłodzić wnętrze w gorące dni. Pompę ciepła można również spokojnie zamontować w ogrodzie bez obaw o przebywające w jej otoczeniu dzieci, ponieważ została zaprojektowana z uwzględnieniem norm dla placów zabaw.

Pompa ciepła powietrze-woda aroTHERM – korzyści i technologia

Źródło: https://www.vaillant.pl

Szybka wycena Szybka wycena to nasz standard